SocialFacebookIconDiyetli Facebook
Hayranı Ol...
SocialTwitterIconDiyetli Twitter
Hayranı Ol...

Diyet Ürünlerin Özellikleri ve Zararları


Diyet yani light ürünler hakkında Diyetisyen Berrin Yiğit in Diyet ürünlerin özellikleri nelerdir? ve Diyet ürünler sağlığa zararlı mıdır? sorularına verdiği cevaplar.


Diyet Ürünlerin Özellikleri ve Zararları
Eklenme Tarihi 25 Eylül 2013 Çarsamba
İzlenme Diyet Ürünlerin Özellikleri ve Zararları 6105 kez izlendi.

Diyet ürünlerin özellikleri nelerdir?

Diyet gıdaların özellikleri kalori adına bir birinden farklıdır. Ekstra light dediğimiz ürünlerin muadil dediğimiz ürünlere göre yağ oranları %1 oranında düşürülmüştür. Light ürünlerin yine muadil ürünlerine göre kalori oranı 3\'te 1 oranında düşer. Yağ-enerji oranı %50 oranında azalır. Yada sodyum içeriği %50 oranında azalır. Yani tamamen içeriğinde etiket özelliği çok çok önemlidir. İhtiyacınıza yönelik olarak ligth ürünlerin mutlaka üzerinde yazan ne kadar azaltıldığını ya da ligth - ekstra light olup olmadıklarını etiket üzerindeki bilgileri okuyup kontrol edebilirsiniz.

Diyet yani light dediğimiz ürünler kalori anlamında %30 veya %50 oranında kalorisi azalmıştır. Ama ihtiyacınıza yönelik olarak başka özelliklerindede farklılık yaratılabilir. Örneğin kalp hastasısınızdır tuzsuz yemeniz gerekiyordur. O zaman %50 sodyumdan azaltılmış bir üründe sizin için light kategorisine girebilir. Yada diyet yapıorsunuzdur kalori adına bir kısıtlama gerektiren ürünlere eğiliminiz vardır. Ona göre yüzde olarak azalmıştır ibarelere dikkat etmeniz gerekir.

Diyet ürünler sağlığa zararlı mıdır?

Diyet ürünlerin sağlığa hiçbir zararlı etkileri yoktur. Bu konuda oldukça yaygın yapılan çalışmalar vardır. Light ürün dediğiniz zaman tatlandırıcı eklenmiş diyabetik ürünlerle karıştırılmaması gereklidir.

Süt ve süt ürünleri gurubuna baktığınız zaman aslında üretim teknolojisinde sadece yağ mikarı azaltıldığı için aslında hiçbir fark yoktur. Yani ekstra bir katkı maddesi raf ömrünü uzun tutmak için light ürünlerin içine ekstra birşeyler katılıyor diye yanılgı malesef vardır ama doğru değildir. Dolayısıyla light ürünleri yani diyet ürünleri eğer zayıflamak veya kolestron probleminiz varsa onu düşürmek yada böbrek hastasıysanız, kalp hastasıysanız bu durumlarda tuz alımını azaltmak istiyorsanız light ürünler sizin diyetinizi destekleyecektir.

Eğer siz organik beslenmeye, doğal beslenmeye, gıdaları ham haliyle yemeye alışıksanız eğer o zaman zaten paketlenmiş ürünlerden uzak durmalısınız. Bu durumda da sadece light ürünler değil diğer hazır gıdalar sizin için zararlıdır. Fakat şimdiki ürünlerimiz uzun raf ömürlerine dayanıklı olması gerektiği için bu paketlenmiş hazır gıdalara ihtiyacımız var. Özel durumlara sahip kişiler ise bu ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Light ürünlerde dikkat edilmesi gerekli diğer bir konuda porsiyon kontrolüdür. Çünkü light ürün şişmanlatmaz gibi bir yanılgı vardır. Bu doğru değildir. Ama zararlıda diyemeyiz bu ürünler için.

Sağlıklı Zayıflamak Yorum Ekle
Rasgele Sağlıklı Zayıflamak
Öğrenci DiyetiÖğrenci Diyeti

Bu diyete ara öğün olarak her gün saat 10:00’da ve 16:00’da 150 gram meyve ekleyebilirsiniz.

Simit DiyetiSimit Diyeti

Size önereceğimiz simit diyeti ile 1 hafta içerisinde 3-6 kilo arası kilo verebilirsiniz.

Makarna DiyetiMakarna Diyeti

Makarna ve karbonhidrat ağırlıklı bu diyeti 14 gün boyunca uygulayabilirsiniz. Makarna diyetinde Akşam yemekleri için sınırlama yoktur; verilen ölçüyü iki kere yiyebilirsiniz.

Sağlıklı zayıflama tüyolarıSağlıklı zayıflama tüyoları

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Yılmaz Öztürk; zayıflama diyetlerinin kişiye özgü olması gerektiğinin altını çiziyor ve kilo vermeyi kolaylaştıracak öneriler veriyor.

Badem Diyeti ile ZayıflayınBadem Diyeti ile Zayıflayın

Yapılan bir araştırmaya göre 2,5 ay boyunca günde yenen 2 avuç badem, insanlara tokluk hissi vererek açıkmalarını önlemektedir.

Anasayfa Geri Yukarý
Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri / Yasal Uyarı / Hakkımızda / Reklam Verin / Bize Yazın / Üye Ol / Köşe Yazarımız Olun Tüm hakları saklıdır © 2009-2014 Diyetli.com Yazan Evrem Karagöz | diyet önerileri
İnternet ve Bilgisayar Hizmetleri
Sitede yer alan yazılar gazeteler veya diğer yazılı kaynaklardan alıntıdır.
Hekim kontrolü olmadan uygulanması zararlı sonuçlar doğurabilir.
Diyetlerin veya yazılanların uygulanmasından dolayı oluşacak sorunlardan sitemiz kesinlikle sorumlu değildir.